Poradnik

… czyli obsługa labradora oczami malucha

Jak możesz mnie mieć?

Moją hodowlę mogę opuścić po ukończeniu 8 tygodnia życia a poniżej przedstawiam procedurę nabycia. Na początek czeka Cię:
  1. Rozmowa z hodowcą czyli kontakt telefoniczny i ważne pytania
  2. Wstępna rezerwacja, wpłata zaliczki, podpisanie umowy przedwstępnej czyli zaczynam do kogoś należeć
  3. Ustalenie odbioru psa i oczekiwanie czyli kompletujemy wyprawkę
  4. Odbiór szczeniaka czyli wyczekiwany dzień pełen wzruszeń i zachwytów
  5. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży psa. Odbiór pełnej dokumentacji wraz z książeczką zdrowia i wyprawką

Co dalej?

Zaczynam życie z nową rodziną, która już wkrótce stanie się moim całym światem.
Pierwszy dzień w nowym domu i w nowym stadzie.

Już samo przywiezienie do nowego domu to dla mnie duży stres. Zatem nie zapraszajcie tłumów ludzi na moje przybycie, bo w pierwszej kolejności chcę poznać Was i mój nowy dom. Pozostawcie mnie w spokoju i pozwólcie mi obwąchać każdy kąt. Ale pochowajcie przede mną wszystkie niebezpieczne przedmioty (kable, wtyczki, buty). Pamiętajcie, że ja poznaję świat nosem i językiem, a wszystko co jest na podłodze małych gabarytów mogę połknąć. Koniecznie przygotujcie dla mnie miękkie legowisko w spokojnym miejscu oraz dwie miski. W jednej zawsze powinna czekać woda. I nie zapomnijcie o telefonie do mojego hodowcy to też dla nich wyjątkowy dzień. Wiem, że ciężko było się im ze mną rozstać i zawsze będzie miło jak poinformujecie co u mnie słychać…wyślecie fotkę, a może nawet filmik?

Fizjologia bez pampersa

Nie karz mnie i nie krzycz na mnie kiedy przytrafi mi się mała wpadka w postaci plamy moczu lub też aromatyczna kupa. Posprzątaj kiedy nie będę widział i po sprawie. Natomiast obserwuj mnie. Przypilnuj kiedy się kręcę i obwąchuję podłogę. Przenieś mnie szybko na gazety lub do ogrodu. Wtedy mnie pochwal miłym głosem, a ja zapamiętam, że zrobiłem coś dobrze. Zazwyczaj robię to: po drzemce, po jedzeniu i po zabawie.

Żywienie łakomczuszka

Zaopatrzcie się proszę w karmę, którą byłem karmiony u hodowcy. I pamiętajcie, że do 12 tygodnia potrzebuję 4 posiłków dziennie, potem 3, a kiedy skończę 5 miesięcy – 2 posiłki. Przed podaniem karmy zalejcie niewielką ilością ciepłej wody. To dla lepszego trawienia. A po posiłku zapewnijcie mi odpoczynek abym nie wystąpił u mnie skręt żołądka.

Z wiekiem urozmaicajcie moje żywienie podając mi do karmy na zmianę:
  • oleje z oliwek lub lniany.
  • Mięso (surowe lub gotowane)
  • Ryby (gotowane bez ości!!!!)
  • Nabiał ( biały ser, kefir, jogurt) gotowane jaja
  • Warzywa (marchew surowa i gotowana pietruszka, seler, kalafior, brokuł, burak)
  • Owoce (jabłka, gruszki, banany)
  • Podroby (serca, wątróbka, żołądki) 2x w tygodniu zawsze ugotowane
  • Kości ( surowe lub obgotowane lub z przetworzonych ścięgien) najlepiej cielęce, szyja indycza, ogon wołowy.
  • Przysmaki ( w granicach rozsądku, zawsze pomniejszając porcję żywieniową)
UNIKAMY: kości drobiowych – są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia psa
TRUJĄCE! rodzynki, winogrona, czekolada i cebula

UWAGA!!! nie przekarmiajcie mnie, chociaż z racji mojego łakomstwa ja zawsze wszystko chętnie zjadam i nigdy nie zostawiam niczego w misce

Kwarantanna a co to takiego?

Zanim zaczniesz wychodzić ze mną na spacery i zobaczysz zachwyt w oczach mijających nas ludzi musisz wiedzieć, że istnieje coś takiego jak kwarantanna. Nie narażaj mnie na zarazki bo jestem tylko psim niemowlakiem i potrzebuję pełnej ochrony szczepień. Ostatnie szczepienie następuje w 12 tygodniu!!! Dlatego do tego czasu należy traktować mnie jak „nie szczepionego” a to znaczy, że mam unikać obcych psów i ku uciesze nowej rodziny wszelkich butów, których podeszwy aż roją się od niebezpiecznych dla mnie bakterii i wirusów.

Na pierwszy SPACER zabierzcie mnie w odstępie 8-10 dni po trzecim ostatnim szczepieniu. Na tydzień przed ostatnim szczepieniem należy mnie odrobaczyć.
Wychowanie to nic trudnego
Psy wychowuje się przez pierwszy rok, a potem zbiera się plony wysiłku właściciela. Podobno u ludzi jest inaczej, ich dzieci wychowuje się przez wiele lat i tak nie wiadomo jaki będzie z tego efekt.

My labradory uwielbiamy się uczyć, jesteśmy ciągle gotowe do współpracy i zrobimy wiele żeby tylko zobaczyć zachwyt w oczach przewodnika. Jak tylko reaguje na swoje imię jestem już gotowy do nauki. Naucz mnie nawiązywać z Tobą kontakt wzrokowy i miłym głosem mów do mnie oraz nagradzaj drobnymi smaczkami. To pierwszy krok do sukcesu. A potem jedna komenda i utrwalanie. Nie ucz wszystkiego na raz bo rozboli mnie głowa i stracę zapał. I zawsze pamiętaj, że po lekcji musi być przerwa. A więc czas na aktywną zabawę. Ja nie zadowolę się bajką ani smatfonem. Jak każde dziecko potrzebuję towarzystwa więc było by miło jak znajdziesz dla mnie psie przedszkole. To dla mnie niepowtarzalny czas i nie tylko dla mnie. Ja poznam inne szczeniaki, nauczę się jak być ułożonym psem, a Ty poznasz nowych ludzi pozytywnie zakręconych na naszym punkcie i zostanie Ci po tym UŁOŻONY PIES-CZYLI JA.

Zdrowie czyli w mądrym stadzie zdrowy pies

Tak jak człowiek potrzebuje lekarza tak pies weterynarza. Mój hodowca aby ograniczyć ryzyko wystąpienia dysplazji dołożył wszelkich starań jeszcze zanim ja pojawiłem się na świecie. Moi Rodzice mają rodowody sięgające przodków najstarszej hodowli angielskiej ROCHEBY a to arystokracja wśród przedstawicieli tej rasy. Skojarzenie zostało dokładnie przemyślane pod względem zdrowia i charakterów jak również genetycznie czystych linii. Już w brzuchu odczuwaliśmy odpowiednią dietę i troskę jaką obdarzona została nasza mama, a po naszym narodzeniu dostaliśmy wszystko co tylko potrzebuje bezradne szczenię. Zostaliśmy otoczeni odpowiednią opieką, dostaliśmy najwyższej jakości karmę, odrobaczono nas i zaszczepiono oraz zapewniono odpowiednią socjalizację.

I tego samego oczekuję od Ciebie.

Jak widzisz jestem ciężkim szczeniakiem więc nie karz mi chodzić po schodach bo moje kości tego nie wytrzymają i zrobisz ze mnie kalekę. Nie forsuj mnie zabawami, nieustannym rzucaniem piłki, wielogodzinnymi spacerami, bieganiem za rowerem, wspinaczkami w góry i skakaniem. Daj mi dorosnąć, a wtedy pokarzę Ci co potrafię. A my labradory rośniemy szybko!

Od 3 miesiąca życia warto dodawać do karmy preparat zawierający glukozaminę (Artroflex, Aptoflex, Artrosop).

Dbaj o moją higienę, czyste uszy, uzębienie i przycięte pazury, pilnuj szczepień i odrobaczeń oraz zapobiegaj pchłom i kleszczom a gwarantuję, że będziesz ze mnie dumny.